خانه / نرم افزار / آموزش نرم افزار / دانلود جزوه آموزش نرم افزار لیزرل (LISREL)

دانلود جزوه آموزش نرم افزار لیزرل (LISREL)

 آموزش نرم افزار لیزرل (LISREL)

جزوه آموزش کلی نرم افزار لیزرل -LISREL این نرم افزار با ایجاد الگو سازی و تجزیه و تحلیل متغیر ها و توابع مختلف برای ایجاد مدل سازی و اندازه گیری مدل  و همچنین ترسیم تحلیل و مدل ها بر اساس مدل معادلات ساختاری و بسط مدل‌های خطی از جمله امکانات این نرم افزار می باشد به طور کلی برای مدل های اقتصادی و ترسیم و تحلیل فرضیه های مالی و اقتصادی تهیه شده است. این جزوه ۲۳ صفحه و توسط جناب آقای حمید مسعودی تهیه شده است.

لیزرل Lisrel مخفف linear structural relations است. نرم افزار تحلیل آماری لیزرل LISREL جهت محاسبات تحلیل عامل و مدل معادلات ساختاری استفاده می‌شود. نرم افزار لیزرل Lisrel مکمل نرم افزار اس پی اس اس است که در علوم انسانی و علوم اجتماعی استفاده می شود. این نرم افزار کارهای گرافیکی را بهتر از نرم افزار SPSS انجام می‌دهد.

LISREL یک برنامه کامپیوتری و نرم افزار آماری می باشد که اصولاً برای انجام تحلیل ساختارهای کوواریانسی استفاده می شود که این ساختارها به مدل بندی معادله ساختاری (SEM) نیز معروف می باشند. LISREL محدود به SEM نیست بلکه دامنه گسترده ای از کاربردها را برای تحلیل مدل های آماری گوناگون دارد که در میان آن ها می توان از مدل های خطی تعمیم یافته (GLM) و مدل های سلسله مراتبی و مدل بندی غیر خطی (مدل های رگرسیونی چند سطحی) نام برد.

 

مقدمه آموزش نرم افزار لیزرل :

مدل معادلات ساختاری و یا به اختصار SEM  که مخفف structure Equational modelling می باشد، به روش‌های جدید آماری و یکی از قوی ترین روشهای تجزیه و تحلیل چند متغیره است که برخی به آن تحلیل ساختاری کوواریانس الگوسازی لیزرل اطلاق می کنند. کاربرد اصلی آن در موضوعات چندمتغیره ای است که نمی توان آن را به شیوه ی دو متغیری با در نظر گرفتن هر بار یک متغیر مستقل با یک متغیر وابسته انجام داد.  تجزیه و تحلیل چند متغیره به یک سری روش‌های تجزیه و تحلیل اطلاق می شود که ویژگی اصلی آنها، تجزیه و تحلیل همزمان چند متغیر مستقل با چند متغیر وابسته است.

به عبارتی دیگر وقتی شما می‌خواهید متغیر وابسته خود به عنوان مثال به زخم کاری را با متغیرهای مستقل ای همچون انگیزه فردی، روابط خانوادگی، سابقه بزه کاری ، موقعیت اجتماعی اقتصادی و از این قبیل پیش بینی کنید بایستی به طراحی یک مدل علی و ارزیابی آن  به پردازید  که با استفاده از مدل یابی معادلات ساختاری قادر به آن خواهی بود بنابر این شما در این پژوهش برخی از موارد را به طور مستقیم اندازه گیری می کنید ( بخش اندازه گیری مدل)  که عموما همان گونه های پرسشنامه است و برخی از موارد را با ترکیب این گوی ها به دست آورده و روابط آنها را می سنجید. ( بخش تحلیل مسیر مدل)  تا بتوانید مدل نهایی خود را رسم کنید. در انتهای فصل مبانی پژوهش یعنی فصل دوم ارائه شده و در انتهای فصل چهارم یعنی یافته‌ها ارزیابی می‌شود.

مدل معادلات ساختاری SEM  یک تحلیل چند متغیری بسیار نیرومند است خانواده ی رگرسیون چند متغیری و به بیان دقیق تر بسط مدل خطی کلی GLM است. به محقق امکان می‌دهد مجموعه ای از معادلات رگرسیون را به طور همزمان مورد آزمون قرار دهد. تحلیل مدل معادلات ساختاری را می توان توسط دو تکنیک انجام داد.

 • تحلیل ساختاری کواریانس یا روابط خطی ساختاری (LISREL)
 • حداقل مربعات جزئی (PLS)

 

تکنیک لیزرل آمیزه دو تحلیل است:

 • تحلیل عاملی تاییدی (مدل اندازه گیری)
 • تحلیل مسیر- تحلیل رگرسیون ( مدل ساختاری)

منظور از اندازه گیری،  سنجش روابط بین متغیرهای مشاهده شده ( گویه های پرسشنامه)  و متغیرهای ساکن ( شاخص های اصلی مانند:  سرمایه انسانی و عملکرد سازمانی و از این نوع)  توسط سازه های متغیر مکنون ( عوامل استخراج شده)  است. به بیان دیگر این مدل مشخص می‌کند که متغیرهای مکنون  چگونه با متغیرهای قابل مشاهده مرتبط است و از طریق آنها سنجیده می شود و هر یک از شاخص ها تا چه حد متضمن مفهوم ابعاد متغیر مکنون هستند.

 

فهرست مطالب آموزش نرم افزار لیزرل:

 • مقدمه
 • اندیشه اساسی زیربنای مدلیابی ساختاری
 • توسعه مدل های علی  و همگرایی روشهای اقتصاد سنجی ،  روانسنجی و غیره
 • موارد کاربرد آموزش لیزرل
 • تحلیل عاملی اکتشافی و تاییدی
 • روش کلیه کار در الگوی معادلات ساختاری
 • شروع کار با نرم افزار لیزرل
 • آزمون های برازندگی مدل در معادلات ساختاری
 • تحلیل معادلات ساختاری به صورت آنلاین

جهت دانلود جزوه آموزش نرم افزار لیزرل بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

 • لینک دانلود

لینک کوتاه مطلب : http://boondad.ir/?p=8429

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامت دارها لازمند *

*