خانه / مهندسی عمران / جزوات عمران / دانلود هندبوک سقف هالوکور (Hollow core)

دانلود هندبوک سقف هالوکور (Hollow core)

Hollow core

سقف هالو کور به انگلیسی (Hollow core) که یکی از انواع سقف های پیش تنیده شده یا سقف مجوف بتنی می باشد. این قطعات پیش ساخته با استفاده از بتن مسلح مقبولی در کارخانه تولید و جهت استفاده در سقف سازه ها انتقال داده می شود. این سقف ها به علت کاهش زمان اجرای آنها مزایا بهتری نسبت به سازه های بتن آرمه دارد و این جزوه به طور کامل تمامی مباحث مربوط به سقف هالوکور و روش طراحی ساخت و قطعات گذاری آن را در ساختمانها توضیح می دهد ، این هندبوک در ۲۵ صفحه و توسط جناب آقای مهندس سجاد تیموریان تهیه شده است.

 

مقدمه سقف هالوکور (Hollow core):

سقف های مجوف پیش ساخته (Hollow core slabs) از سیستم های سقف شناخته شده می باشد. این سقف ها با استفاده از بهتون مسلح معمولی و یا بتون مسلح پیش تنیده در کارخانه تولید و به محل اجرای پروژه انتقال داده می شود. در مقطع طولی این سقف ها به منظور کاهش بار مرده سقف حفره های طولی تعبیه شده است.

از مزایای این سقف مشابه دیگر سقف های پیش ساخته کاهش زمان اجرا و افزایش سرعت پیشرفت پروژه می باشد.  به منظور اتصال مناسب این قطعات به یکدیگر ضمن تامین کلید برشی لازم است قلاب های مناسب تعبیه شده و در محل به طور مناسب بتن ریزی یا گروت ریزی شود.

دالهای مجوف پیش تنیده دارا بودن مزیت‌هایی نظیر افزایش طول دهانه باربری یا کاهش ارتفاع مقطع در دهانه های مساوی و استفاده بهینه تر از مقطع بتنی،  دارای ملاحظات اجرائی و کیفی متعددی هستند که لزوم استفاده از یک تیم متخصص را در زمان تولید این قطعات و همچنین انتقال و اجرای آنها به کارگاه الزامی می نماید. از نکات  قابل توجه در اجرای سقفهای هالوکور، اتصال برشی این قطعات به سیستم باربر جانبی می باشد. لازم است با تعبیه میلگرد های قلابی و انجام محاسبات و کنترل های مربوطه طراحی شود.

در راستای اطمینان از کفایت پی سازه در تحمل بارهای وارده، از شالوده بتن مسلح درجا استفاده می شود و در مواردی که ستون تحت نیروی کششی قرار نگیرد، می توان از گزینه اتصال گلدانی نیز استفاده نمود. به منظور اتصال ستون های پیش ساخته به فونداسیون سازه لازم است تمهیداتی در انتهای ستون های پیش ساخته در نظر گرفته شود .در این سیستم این اتصال به کمک ورق های پای ستون و میل مهارهای فولادی انجام می شود. از جمله موارد حائز اهمیت در سیستمهای بتنی پیش ساخته تامین یکپارچگی سازه و اجرای صحیح و دقیق اتصالات می باشد .از این رو در این سیستم به منظور تامین یکپارچگی و صلبیت لازم در دیافراگم سقف، باید در محل اتصال پانل های سقف پیش ساخته به تیر نیمه پیش ساخته و همچنین اتصال ساده تیر نیمه پیش ساخته به ستون پیش ساخته، میلگردهای تامین کننده یکپارچگی اعضا، به طور مناسب طراحی و اجرا شوند.

در این سیستم، اتصال تیرها به ستون ها از نوع اتصال ساده نشیمن می باشد، که با جوش دادن پلیت تعبیه شده روی کربل ستون به نبشی تعبیه شده در قسمت نشیمن تیر نیمه پیش ساخته محقق می شود .به منظور تأمین یکپارچگی و افزایش درجه نامعینی سیستم و ممانعت از بروز مودهای خرابی پیش رونده، خاموت های انتظار در روی تیرها تعبیه شده است تا در محل نشیمن تیر روی ستون، با عبور دادن آرماتورهای منفی از داخل خاموت های مذکور و سوراخ های تعبیه شده در داخل ستون، یکپارچگی بین ستون و تیر تأمین شود.

جهت دانلود هندبوک سقف هالوکور بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

  • لینک دانلود

لینک کوتاه مطلب : http://boondad.ir/?p=8536

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامت دارها لازمند *

*