خانه / مهندسی عمران / جزوات عمران / مقایسه سقف دال بتنی و سقف کوبیاکس

مقایسه سقف دال بتنی و سقف کوبیاکس

مقایسه سقف دال بتنی و سقف کوبیاکس

مقایسه سقف دال بتنی و سقف کوبیاکس که این هندبوک توضیحاتی درباره ی سقف رایج دال بتنی و سقف مشابه دیگر آن که نسبتاً جدید تر از جمله سقف کوبیاکس (Cobiax) را بیان می کنند و با توجه به مزایا و معایب آنها به صورت مصور  مقایسه این دو نوع سیستم سازه ای سقف در سازه ها می پردازد. این هندبوک در ۲۰ صفحه و توسط جناب آقای مهندس سجاد تیموریان تهیه شده است.

 

سقف دال بتنی:

یک عضو سازه ای در ساختمان های امروزی است. دال های افقی بتنی مسلح، معمولاً دارای ضخامتی بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر بوده و عمدتاً در سقفهای طبقات به کار برده میشود. از دال های نازک کار نیز به عنوان سنگ فرش استفاده می گردد.

در بسیاری از ساختمان های مسکونی و صنعتی، هنگام ساختن طبقه همکف از پی و یا خاک زیر ساختمان، به عنوان تکیه گاه برای دالهای بتنی ضخیم استفاده می شود. در ساختمانهای بلند مرتبه و آسمانخراش ها نیز با قرار دادن دالهای بتنی پیش ساخته کم ضخامت در بین قابهای فولادی، سقف هر یک از طبقات را درست می کنند.

در نقشه های فنی، برای نشان دادن دال های بتنی مسلح به اختصار از r.c.slab  یا r.c  استفاده می شود.

 

سقف کوبیاکس:

مطالعات در زمینه سبک سازی و حذف بتن ناکارآمد از سال ۱۹۸۵ در دانشگاه های آلمان و مجموعه شرکت های گروه فناوری کوبیاکس در سال ۱۹۹۷ با همراهی مهندسی و متخصصین از سوئیس و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا پایه‌ریزی و تصویب شده است و اکنون تبدیل به یک مجموعه تخصصی در مورد اصلب های تخته سبک با بتون مسلح شده است.

اساس طراحی تکنولوژی کوبیاکس مبتنی است بر سقف سازه ای با ویژگی سقف دال دو طرفه، مشابه سقف های بتونی دال دو طرفه است با این تفاوت که هسته ای بتن مرکزی در محل‌هایی که کاربرد سازه ای ندارد و گوی های جایگزین می گردد. (جلسه این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد).

بدین صورت که این گوی ها در حد فاصله مشهد های میلگردهای بالا و پایین قرار می گیرند با توجه به اینکه در دال های بتنی دوطرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد. مشکل طراحی این نسخه بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال دو طرفه می باشد.  در فناوری کوبیاکس با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد.  همچنین با غشای های بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی داد به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در دو امتداد در اثر قرار دهی گوی ها در سرتاسر فضای میانی دال بتونی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد. اجزای این سیستم عبارتند است مدول قفسه ای ( گوی های پلاستیکی به همراه خرپای فولادی) و دال بتن آرمه.

 

جهت دانلود هندبوک مقایسه سقف دال بتنی و سقف کوبیاکس بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

  • لیک دانلود

لینک کوتاه مطلب : http://boondad.ir/?p=8515

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامت دارها لازمند *

*