خانه / مهندسی عمران / جزوات عمران / مقایسه سقف عرشه فولادی و سقف کامپوزیت

مقایسه سقف عرشه فولادی و سقف کامپوزیت

مقایسه سقف  عرشه فولادی و سقف کامپوزیت

دانلود هندبوک مقایسه سقف عرشه فولادی و سقف کامپوزیت که به مزایا و معایب هر یک از این سیستم سقف ها می پردازد و آنها را با یکدیگر مقایسه می کند و کاربرد و نحوه انجام آنها را به صورت مصور و همراه با توضیح در ۲۳ صفحه و توسط جناب آقای مهندس سجاد تیموریان نگاشته شده است.

 

سقف عرشه فولادی :

سقف های عرشه فولادی گامی است در راستای صنعتی سازی ساختمان چرا که ضمن معرفی الزامات و روشهای اجرای آن در آیین نامه های معتبر بین المللی و تایید آن توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در کشورمان، دارای سرعت اجرای بالایی است. با استفاده از این روش انواع مختلف سقف ها با کاربریها و حالات متفاوت را میتوان اجرا نمود که در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان تحت عنوان مقاطع مختلف با استفاده از ورقهای ذوزنقهای به آن اشاره شده است. سقف عرشه فولاد شامل چهار نوع مصالح است که عبارتند از: ورق فولادی ، برشگیر (گل میخ) ، آرماتور ، بتن.

 

ورق فولادی:

ورق فولادی شاخص ترین مصالح این نوع سقف میباشد که برای ساخت آن ورق فولادی گالوانیزه (هر دو طرف) با ضخامت های 0.8 تا 1.2 میلیمتر را به وسیله دستگاه های (Ro Forming) به روش نورد سرد به  حالت موجدار شکل دهی میکنند، به صورتی که در مقطع ورق حاصله هر موج به شکل یک ذوزنقه دیده میشود .برای محاسبه مشخصات هندسی مقطع میبایست از ضخامت پوشش گالوانیزه صرف نظر نمود ، ارتفاع وزنقه ها (عمق کنگره) حداکثر 75 میلیمتر می باشد ، همچنین عرض متوسط کنگره های پر شده با بتن نمی بایست کمتر از 50 میلیمتر باشد.

ضمن رعایت ضوابط موجود برای این ورقها میتوان آن ها را برای کاربریهای مختلف به حالت های خاصی از ذوزنقه شکل داد تا به قابلیت های جدیدی دست یابند .این ورقها میبایست در جان خود (قسمت شیبدار ورق )دارای فرورفتگیها و برجستگیهایی باشند تا درگیری بین فولاد و بتن را ایجاد نمایند .در طی مراحل بارگیری، حمل و دپوی این ورقها میبایست دقت لازم برای جلوگیری از تغییر شکل آن ها صورت گیرد.

 

سقف کامپوزیت:

سقف های کامپوزیت سقف هایی هستند که ترکیبی از فولاد و بتن برای اینکه یکپارچگی این سقف رعایت شود. از برشگیر (نبشی) استفاده می شود که این نبشی با بتن درگیری ایجاد کرده و یکپارچگی درست می کند و چون تیرهای فرعی کامپوزیت به علت گیردار بودن تیرهای اصلی و با توجه به لنگر پوش ( بتن روی تیرهای اصلی نمی تواند به لنگر مقاومتش کمک کند)زلزله میلگردهایی که روی سقف کامپوزیت قرار دارند.

میلگردهای حرارتی هستند که در جهت مخالف با تیرهایی فرعی باعث یکپارچه شدن بتن و درگیری با سقف کامپوزیت می شود و با جوش دادن به تیرهای فرعی مانع ترک خوردن بتن می شود. قالب بندی این سقف ها معمولا از تخته کوبی استفاده می شود و بعد از اتمام بتن ریزی نایلون باعث راحت جدا شدن تخته ها می شود و در برخی موارد از یونولیت استفاده می شود که به علت محکم نبودن باید شمع کوبی کنند و مشکلات اجرایی بیشتری دارد و دلیل دیگر اینکه یونولیت زیر سقف می ماند و ما نمی توانیم از فضای زیر سقف کامپوزیت که تیرهای فرعی آن ها معمولا زنبوری هستند برای عبور لوله های  در ضمن عایق خوبی برای حرارت بالا نیست.

در قالب بندی تخته کوبی مهم ، تاسیساتی استفاده کنیم . مزیت آن ها این است که در زیر سقف کامپوزیت خلائی وجود دارد و از این خلاء برای لوله های تاسیساتی استفاده می شود. یکی از مزیت های سقف کامپوزیت قدرتمندی آن نسبت به سقف های تیرچه بلوک است چون یکی از راه های یکپارچه کردن رفتار ستون ها در هنگام زلزله از طریق سقف می باشد و سقف کامپوزیت به دلیل برشگیرهای نصب شده روی تیرهای فرعی یکپارچگی بین فولاد و بتن ایجاد شده و در اطراف ستون ها هم همین طور در نتیجه ستون ها در هنگام زلزله رفتار یکپارچه دارند ولی در سقف تیرچه بلوک این گونه نیست.

 

جهت دانلود هندبوک مقایسه سقف عرشه فولادی و سقف کامپوزیت بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

  • لینک دانلود

لینک کوتاه مطلب : http://boondad.ir/?p=8494

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامت دارها لازمند *

*