خانه / عمومی و پایه / دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیک 1

دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیک 1

دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیک 1

دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیک 1 که همراه با شرح آزمایش و انجام محاسبات آزمایشات درس فیزیک 1 می باشد این مجموعه آزمایشات فیزیک یک به صورت ورد و پی دی اف می باشد و در دانشگاه زنجان تهیه شده است.

 

 

آزمایش آونگ ساده

هدف آزمایش:

تحقیق قوانین حرکت آونگ و محاسبه شتاب جاذبه زمین

وسایل و تجهیزات مورد نیاز:

 1. دو گلوله فلزی با جرم های مختلف
 2. نخ
 3. گیره و پایه
 4. کرنومتر
 5. خط کش یا متر
 6. نقاله متصل به پایه

 آزمایشگاه فیزیک آونگ

مقدمه:

آونگ ساده دستگاه ایده‌آلی است، شامل جرم نقطه‌ای که توسط یک نخ سبک و غیر قابل کشش آویزان شده است. هر گاه آونگ را از موضع تعادلش به یک طرف بکشیم و سپس رها کنیم، آونگ در اثر نیروی گرانش در یک صفحه قائم شروع به نوسان می‌کند.

در بیان حرکتهای مکانیکی بسیار متنوعی که در طبیعت روی می‌دهند، اغلب با ‏حرکتهای تکراری مواجه می‌شویم. مثلا  هر چرخش یک حرکت تکراری است. هر نقطه از ‏جسم در حال چرخش یکنواخت ، طی هر چرخش ، از موضع چرخشی قبلی با حفظ ‏ترکیب و بدون تغییر سرعت می‌گذرد.

حرکت تناوبی و نوسانی یکی از مهمترین انواع حرکت می‌باشد. اهمیت این حرکت به دلیل کاربرد آن در مطالعه ساختار اتمها می‌باشد. آونگ ساده ، یک مثال ساده است که برای توصیف حرکتها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زندگی روزمره نمونه‌های زیادی از این نوع حرکت وجود دارد. به عنوان مثال ، می‌توان به ساعتهای شماته‌دار قدیمی اشاره کرد که معمولا در بعضی از خانه‌های قدیمی ، هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جابجایی هر ذره در حرکت تناوبی را همیشه می‌توان بر حسب توابع سینوسی یا کسینوسی بیان کرد. چون اصطلاح هماهنگ (هارمونیک) به عبارتهایی اطلاق می‌شود که شامل این توابع‌اند، حرکت تناوبی را غالبا حرکت هماهنگ می‌گویند. با اتصّال یک قلم به انتهای آونگ و رسم خطوطی بر روی یک کاغذ متحرّک نیز می توان مشاهده کرد که نموداری شبیه به نمودار سینوسی رسم می شود. آنچه از ظاهر شکل برمی‌آید، حرکت به صورت هماهنگِ ساده می‌باشد

 

آزمایش اندازه گیری ارزش آبی کالریمتر

 

هدف آزمایش:

اندازه گیری ارزش آبی کالریمتر (A)

وسایل و تجهیزات مورد نیاز:

 1. کالریمتر
 2. ترازو
 3. دماسنج
 4. هیتر (Heater)
 5. بشر

مقدمه:

لازم است پیش از تعیین گرمای ویژه ی یک ماده ارزش آبی کالریمتر اندازه گیری شود.ارزش آبی کالریمتر عبارت است از مقدار آبی که هم ارز کالریمتر در یک واکنش تعادل گرمایی، گرما می گیرد. کالریمتر یک ظرف دو جداره است که بین دو جداره آن خلا شده است و یا به هر نحو با ریختن مواد عایق گرما ، هوای آن خارج شده است . در یک کالریمتر خوب مشابه فلاسک جداره خارجی آن را برای جلوگیری از تشعشع، آینه  می کنند . کالریمتر شامل دماسنج ، همزن ، درپوش عایق و در بعضی گونه ها مجهز به یک  فیلامای  الکتریکی جهت گرم کردن محتویات درون آن است .در آزمایش گرماسنجی به دلایل مختلف از جمله داشتن گرما ی ویژه کاملا معین و سهولت تبادل گرما و به تعادل رسیدن آن با مواد دیگر مخلوط ،غالبا یکی از مواد مخلوط را آب اختیار می کنند .

کالریمتر

 

آزمایش اصل بقا اندازه حرکت خطی در برخورد دو جسم کشسان

هدف آزمایش:

تحقیق اصل بقای اندازه حرکت خطی (ممنتوم خطی )

وسایل و تجهیزات مورد نیاز:

 1. گلوله فلزی
 2. گلوله شیشه ای
 3. شاقول
 4. سطح قوس دار (شیبدار)
 5. خط کش یا متر
 6. کاغذ
 7. کاربن
 8. ترازو

مقدمه:

به حاصل ضرب جرم هر ذره در سرعتش مومنتوم، یا اندازه حرکت آن ذره گوییم. از آنجا که سرعت کمیتی برداری است، اندازه حرکت نیز کمیتی برداری است. طبق رابطه زیر اندازه حرکت یک دستگاه، برابر مجموع اندازه حرکتهای اجزاء آن دستگاه خواهد بود.

 

جهت دانلود فایل ورد و پی دی اف گزارشکار آزمایشگاه فیزیک بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

 • لینک دانلود

لینک کوتاه مطلب : http://boondad.ir/?p=7013

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامت دارها لازمند *

*