خانه / مهندسی عمران / گزارش کار آزمایشگاه / دانلود گزارش کار آزمایشگاه هیدرولیک

دانلود گزارش کار آزمایشگاه هیدرولیک

گزارش کار آزمایشگاه هیدرولیک - دانشگاه آزاد یزد

دانلود گزارش کار آزمایشگاه هیدرولیک دانشگاه آزاد یزد که شامل ۶ آزمایش هیدرولیک همراه با اهداف ، توضیح آزمایش ، انجام محاسبات و سوالات و تمرینات امتحانی مرتبط با آزمایش به همراه عکس و تصویر در ۸۶ صفحه در کلاس درس استاد محمدرضا مطلبی زاده تدریس شده است .

 

   • فهرست مطالب گزارش کار آزمایشگاه هیدرولیک :
   • آزمایش شماره ۱ : نیروی هیدرواستاتیک (مرکز فشار)
   • آزمایش شماره ۲ : اثر ضربه جت
   • آزمایش شماره ۳ : افت لوله و اتصالات
   • آزمایش شماره ۴ : عدد رینولدز
   • آزمایش شماره ۵ : جریان یکنواخت در کانال های باز
   • آزمایش شماره ۶ : دریچه کشویی

 

نیروی هیدرو استاتیک (مرکز فشار) :

هدف : دریچه ها و تاسیسات مختلف ساخته شده در زیر آب تحت تاثیر نیروی هیدرواستاتیک وارد از طرف وزن آب هستند ، هدف از این آزمایش اندازه گیری نیرو و گشتاور حاصل از نیروی هیدرواستاتیک آب وارد بر یک صفحه مستوی که با زاویه های مختلف در داخل آب در حالت سکون قرار گرفته باشد ، حال می تواند آب بر بخشی از صفحه یا به طور کامل بر صفحه اثر کند .

 

اثر ضربه جت آب :

هدف : در این آزمایش نیروی حاصل از برخورد جت آب به یک صفحه مسطح یا یک نیم کره وارونه اندازه گیری خواهد شد و نتایج حاصل از آزمایش با نتایج به دست آمده از محاسبه مقایسه خواهد شد .

 

افت لوله و اتصالات (اصطکاک و افت) :

هدف : به علت وجود اصطکاک و همچنین اتصالات ، افت انرژی در مسیر لوله ها به وجود می آید میزان این افت به پارامتر های زیادی از قبیل جنس لوله ، طول لوله ، نوع اتصالات و نوع جریان بستگی دارد تخمین میزان افت انرژی برای محاسبه قدرت پمپ ها و انرژی لازم برای به جریان انداختن یک دبی مشخص در مسیر لوله ضروری می باشد . هدف از این آزمایش محاسبه افت انرژی حاصل از اصطکاک در لوله های صاف و زبر و همچنین افت ناشی از اصطکاک در اتصالات می باشد .

 

عدد رینولدز :

هدف : حالت جریان ممکن است به صورت آرام یا آشفته یا بینابین باشد. در یک جریان آرام المان ها در راستای خطوط جریان حرکت می کنند و در امتداد این خطوط قابل تعقیب هستند در یک جریان آشفته المان ها ضمن حرکت در مسیر جریان دارای پرش و انحراف از مسیر اصلی خود می باشند و یا به عبارتی المان ها در قالب بسته هایی از سیال می چرخند و به سمت پایین است پیش می رود.

در یک جریان آشفته به علت ایجاد پدیده اختلاط شدید که حاصل چرخیدن و حرکت المان ها به همه طرف می باشد، تنش برشی بین لایه ها از حالت ورقه ای (آرام) بسیار بیشتر و شدیدتر است هدف از این آزمایش نحوه تشخیص جریان ورقه ای (آرام) از آشفته می باشد.

 

جریان یکنواخت در کانال های باز :

هدف : جریان در کانالهای باز دارای سطح آزاد بود و تحت تاثیر وزن خود حرکت می کند . آبراهه ها دارای انواع مختلفی ، از جمله طبیعی مثل رودخانه ها و کانال های ساخت بشر می باشند . کانال ها ممکن است به منظور انتقال آب برای مصارف شهری ، تولید نیرو ، آبیاری و زهکشی ، کنترل سیلاب و اهداف متعدد دیگر ساخته شوند هدف از این آزمایش بررسی معادلات جریان یکنواخت در کانال های باز می باشد .

 

دریچه کشویی (جریان زیر دریچه کشویی) :

هدف : دریچه ها برای تنظیم دبی جریان در کانالها و تونل ها استفاده می شوند دریچه کشویی از انواع بسیار معمول دریچه هاست که با بالا و پائین بردن آن در داخل جریان می توان سطح مقطع و در نتیجه مقدار عبور جریان را از آن تنظیم نمود. در این آزمایش هدف برآورد ضریب تخلیه دریچه کشویی درباز شدگی های کم می باشد. جریان در پائین دست دریچه فوق بحرانی بوده اگر شیب کانال ملایم باشد یک پرش هیدرولیکی در پایین دست دریچه اتفاق خواهد افتاد که در این آزمایش مطالعه میشود.

 

 

جهت دانلود گزارش کار آزمایشگاه هیدرولیک بر روی لینک زیر کلیک نمایید : 


 • لینک دانلود

لینک کوتاه مطلب : http://boondad.ir/?p=5950

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامت دارها لازمند *

*